Ma belecsaptunk a lecsóba egy 300 feletti nappal, dél körül 380 is volt a légszennyezettség. Bár szomgriadó vagy gyárleállítás még nem történt, azért a hatóságok sem ülnek ám tétlenül! Megszületett a légszennyezettség-kabala!
Mert Kínában ugye mindennek kell egy kabala, hát most már Shanghai légszennyezettségének is van, úgy változik a hangulata ahogy jobb-rosszabb a levegő minősége, és a haját is olyan színűre festi, amilyen a riasztási szint.
Neve még nincs, lehet szavazni a környezetvédelmi hivatal honlapján, és itt nálunk is a blogon kommentben 🙂
- 空气宝宝 Kongqi baobao (levegő bébi)
- 囡囡 Nannan (Bébi / kedveske)
- 兰兰 Lanlan (Lanlan)
- 小 清 新 Xiao qingxin (Kis frissecske)
- 灵灵 Lingling (Riasztásocska)
- 佳佳 Jiajia (Szépecske / jócska, esetleg Allison)
- 朵 朵 Duoduo (virágocska, felhőcske, esetleg fülcimpácska :))
- 欣欣 Xinxin (vidámka)
- 圆圆Yuanyuan (kerekecske (gombocska???))
Valahogy a “koszoska” és a “kis mocsok” hiányzik nekem a listáról. De azért legalább érezni, hogy újabban figyelnek a légszennyezettségre, nem söprik a szőnyeg alá a problémát, mint pár éve, tehát van remény. (Ugyanezt támasztja alá, hogy a hivatalos mért és közzé is tett adatok szinte megegyeznek az amerikai követség által mért értékekkel, ami szintén nem így volt régebben)
Ugyanakkor Pekingbe a múlt heti 800 feletti értékek után meérkezett a szibériai szél és olyan tiszta lett a levegő, mint a Mátra bércein. Konkrétan minden mérési érték zöldben van. Vasárnap megyünk, remélem addig kitart – a mínusz 15 fokot meg kibírjuk valahogy egy kis tiszta levegőért cserébe 🙂
Ja, még egy érdekes adat: Napi mindössze napi szál cigaretta hatszor akkora egészségügyi kockázat, mint a pekingi levegőt szívni minden nap, ha a belélegzett PM2.5 por mennyiségét és a rá tapadó vegyi anyagokat nézzük Több pedig arányosan rosszabb. Megfordítva: hat nap egy átlagosan szennyezett Pekingben olyan hatással van az egészségedre mint egy szál cigit elszívni, de még a jelenlegi rettenetes Shanghai-i mért értékből is 60 órányi jelenlét kell az egy cigaretta-ekvivalens mennyiséghez. Szóval a kedves dohányos olvasók ne hüledezzenek a rossz kínai levegőn, inkább szokjanak le! 🙂